Accessible Page Links


Page Tools

Main page Content

Sports Awards

25/10/2019
Tuesday 22 October, approximately 70 Sports Awards were presented to acknowledge and celebrate students at Home Hill State High School for their commitment, participation and success in sport over the past year. 

12 students received Coaches’ Awards for effort and participation.

Sienna Heron, Blake Fabian, Van Cedric Urizza, Lily Jackson, Ally-Jo Farry, Chloe Profke, Kirra Simpson, Caden Colls, Vince Urizza, Joel Blacklock and Selena Thorley.

The following students received a certificate for participating in the Sports Excellence Program: Aaliyah Gibson, Ryan Kaminski, Dayna Linton, Joel Blacklock, Liam Todeschino, Shae Scalia, Cody Scalia, Isabella Linton, Alana Dobe, Jacob Machin, Jasmin Styles, Kaitlin Daley and Daniel Schneider.

The ‘Level’ Sports Awards acknowledge increasing levels of success and representation with Level 1 representing the highest level.

Level 1:  Jonathan Caspanello, Seth Coad, Kaitlin Daley, Isabella Linton & Jasmine Styles

Level 2:  Liam Cannavan, Jayce Gallego, Aaliyah Gibson, Tayah Gibson, Dayna Linton, Mackenzie Linton, Jacob Machin, Cody Scalia, Shae Scalia, Daniel Schneider, Nathan Todeschino & Liam Todeschino

Level 3: Rian Berryman, Zoe Branch, Alana Dobe, Brandon Enoch, Lucas Forno, Dean Kaminski, Laura Loizou, Madison Mainwaring-Samwell, Lucas Sunderland, Kailin Tustin, Leia Vass, Darcy Walters

Level 4: Brayden Cotter , Lachlan Dobe, Chantel Ferrando, JJ Gallego, Myles Gelling, Holly Law, Ryland Palmer, Austin Patterson-Wallace, Danielle Rehbein, Sarah Richardson, Hayden Schneider, John Schonenberg, Sarah Shepherd, Demi-Bree Smith, Kenneth (Joey) Southwell, Shima Tustin, Jakob Washbourne, Ryland Weston & Joshua Wilshere.

House and Vice-House Captains were also presented with certificates and thanked for their commitment to the roles. It is understood by taking up these roles as House Captains and Vice-Captains that they organise and encourage younger peers to participate in all areas of sporting life. They are to also co-ordinate and assist PE Staff with the running of carnivals.   

This year’s guest speaker was Reuben Cotter.  This year Mr Cotter was part of the Cowboys Senior Squad and made his debut for the North Queensland Toyota Cowboys in June.  He has been heavily involved in rugby league throughout high school, representing his sport in various levels including the Queensland School Boys Rugby League team at the National Championships. 

We appreciate that Reuben took the time to attend our awards ceremony. 

A big thanks as always to the various people who helped on the night and in its preparation, especially the year 12 Physical Recreation and year 12 PED class who did a fantastic job with speeches and trophy organisation. Well done to all students who received awards on the night and thank you for your efforts in sport this year. 

The major awards for the evening were as follows.

  • Ø​  Lloyd Mann Memorial Athletes of the Year: Myles Gelling and Danielle Rehbein
  • Ø  Carol Coutts Memorial House Spirit Trophy: Beachmount
  • Ø  The Australian Olympic Change Maker Program (Formerly the Pierre De Coubertin Award): Mackenzie Linton,
  • Ø  Vince Toohey Memorial Junior Sportsperson of the Year: Isabella Linton
  • Ø  John Cook Memorial Senior Sportsperson of the Year: Kaitlin Daley
  • Ø  Don McDowall Memorial Sportsperson of the Year: Isabella Linton

Thanks to all the staff and parents who have supported the students in one way or another with their participation in sport in 2019!